Exkurze do Osvětimi

Ve čtvrtek 30. 5. se uskutečnila exkurze žáků do muzea holokaustu v Osvětimi. Tato exkurze se koná pravidelně každý rok a letos se jí zúčastnilo celkem 45 žáků z 9. a 8. ročníku.

Žáci si v průběhu čtyřhodinového programu prohlédli areál bývalého nacistického koncentračního tábora v Osvětimi a také v blízké Březince. Výklad v českém jazyce zajistili průvodci muzea, kteří nás díky svým obsáhlým znalostem mohli do detailu seznámit s poměry, které v táboře za druhé světové války panovaly. Viděli jsme bloky, kde byli vězni ubytováni, táborové vězení i vlakové nádraží, kam vězni přijížděli.

Muzeum je každodenně navštěvováno lidmi z celého světa. Ve stejný den jako my se prohlídky muzea zúčastnilo 200 skupin návštěvníků z 29 různých zemí. Je potřeba si připomínat hrůzy, které přinesl holokaust a druhá světová válka. Protože jak říká citát u vstupu do muzea: „Ten, kdo zapomene na svoji minulost, je odsouzen ji znovu prožít.“