Exkurze na Ploštinu

Ve čtvrtek 3. 10. se naši deváťáci zúčastnili exkurze v Památníku na Ploštině. Tato osada blízko Valašských Klobouk byla před koncem 2. světové vypálena nacisty. Její obyvatelé byli zmasakrováni kvůli tomu, že podporovali partyzány. Na Ploštině bylo již dříve malé muzeum, ale v roce 2022 zde byla vybudována zcela nová multimediální expozice.

Žáci se rozdělili na 2 skupiny a postupně absolvovali lektorský program, který se věnoval 2. světové válce a událostem na Valašsku. Prohlédli si novou expozici, přičemž po skupinách vyhledávali informace. Nakonec jsme se všichni vydali na malou procházku k památníku, který tu na připomínku válečných událostí vznikl v roce 1975.

Žáci si program užili, dozvěděli se spoustu nových věcí a přemýšleli i nad tím, jak by se sami zachovali, pokud by se ocitli na místě zdejších pasekářů.

Chtěli bychom poděkovat Společnosti pro uchovávání odbojových tradic (SUOT), která žákům uhradila dopravu.

Mgr. Lenka Bajerová